Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram
CCTV Sistemleri

CCTV Sistemleri

CCTV Nedir?

CCTV, güvenlik kameraları aracılığıyla alınan görüntülerin belirli bir konuma iletildiği sisteme verilen isimdir. CCTV kelimesinin açılımı, “Kapalı Devre Televizyon” anlamına gelen yani “Close Circuit TeleVision” kavramından türetilmiştir. Televizyon sisteminden farklı bir yapıya sahip olan CCTV sistemler, bir merkezden geniş bir kullanıcı kitlesine yayın yapmak yerine belli bir alandaki görüntüyü izleme sistemi olarak tanımlanır. Günümüzde CCTV sistemler, genellikle güvenlik amaçlı kullanılmasının yanı sıra trafik kontrolü ve tehlikeli bölgelerin izlenmesinde de kullanılmaktadır.

 

CCTV sistemi, kameranın kablo aracılığıyla televizyona ya da monitöre bağlanması ile oluşmaktadır. Gelişmiş bir CCTV sisteminde kamera ve monitörün haricinde lens, switch ve kayıt cihazı(DVR, NVR, XVR vb.) gibi cihazlar da bulunabilir. Kameraya harici olarak eklenebilecek bir mikrofon veya kameraların üzerinde bulunan dahili mikrofonlar aracılığıyla ses kaydı almakta mümkün olabilmektedir.

 

CCTV sistemi, başta güvenlik ve suçla mücadele alanlarında kullanılmasının yanında geniş bir kullanım alanına sahiptir.

 

CCTV sistemlerinin kullanım alanları arasında;

Trafik izleme ve yönetme,

İşyeri, fabrika ve işletmelerde ürün kalitesi kontrolü,

Toplu taşıma araçlarında servis kalitesini arttırma,

Kaza ve tedbirsiz davranışların önlenmesi,

Kötü niyetli kişilerin tespiti,

Tiyatro, konferans salonu vb. alanlarda farklı yerlerden gösterim,

Dış ortam güvenliğini sağlama bulunmaktadır. Günümüzde CCTV çözümleri, gelişen teknolojiye paralel olarak kullanıcı ihtiyacına göre çeşitlenebilmektedir. CCTV sistemler, kullanım amacı ve yerine bağlı olarak işletmelerin ihtiyacına uygun farklı çözümler sunabilmektedir.

Bize Soru Sorun
rajib raj

Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM