Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram
KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI (UPS)

KESİNTİSİZ GÜÇ KAYNAĞI (UPS)

Çobanoğlu Elektronik olarak firmamız, 25+ yıldır UPS sektöründe Türkiye’nin önde gelen birçok markanın (Emkapower, Tescom, Makelsan, Artronic, Tunçmatik, Necron, Siel Enerji) yetkili servisliğini ve yetkili satıcılığını sürdürmektedir. Sivas, Tokat, Yozgat ve Erzincan illerinde faaliyetlerimiz ilk gün ki titizlikle devam etmektedir. Kesintisiz Güç Kaynağı ile alakalı bütün taleplerinize çözüm sunuyoruz.

Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) Nedir?

Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) adından da anlaşıldığı gibi kesintisiz bir enerji kaynağıdır. Elektrik yükünün bağlı bulunduğu şebeke geriliminde meydana gelen veya gelebilecek olan gerilim dalgalanmaları ( düşük gerilim, yüksek gerilim, faz kaybı vb. ) , kısa ve uzun süreli kesintiler veya harmonikler gibi durumlarda yükü bu dengesizliklerden koruyan ve yüke teknik olarak sağlıklı ve temiz enerji sağlayan cihazlardır.

Kesintisiz Güç Kaynakları kendi içerisinde ikiye ayrılır:

  • Statik UPS
  • Dinamik UPS

 

Statik Ups lerde kendi arasında üçe ayrılır:

  • Ofline UPS
  • Line Interactive UPS
  • Online UPS

Statik UPS tanımı içine giren farklı çalışma yapılarının tamamında, genel olarak üç ortak temel unsurdan söz etmek mümkündür.

 

Ofline UPS Nedir?

Off line Kesintisiz Güç Kaynakları normal çalışma koşullarında şebekeyi direk yüke verir elektrik kesintisi durumunda Kesintisiz Güç Kaynağı devreye girer ve kısa süreli olarak elektrik kesintisi kullanıcı tarafından hissedilir.

 

Off Line tipi Kesintisiz Güç Kaynakları genellikle küçük güçler için üretilir. Çünkü şebekedeki elektrik kesintisi durumunda Kesintisiz Güç Kaynağının yükü akü grubuna aktarması sırasında yüksek güçlerde sorun yaşanabilir.

 

Line Interactive UPS Nedir?

Bu tip Kesintisiz Güç Kaynaklarında şebeke varken evirici aktif değildir ve bu durumda şebeke gerilimini regüle eden kısım ve akü şarj devresi aktiftir. Akü grubu ve evirici devresi, şebeke gerilimi kesildiğinde devreye girer ve aküler üzerinden yükü besler. Akülerin doldurulması şebekenin normal olduğu durumda eviricinin ters yönde işletilmesiyle sağlanır. Offline Kesintisiz Güç Kaynaklarına göre daha farkı şebeke beslemesi OVR üzerinden geçerek tesise aktarılır. OVR ( otomatik voltaj regülasyonu) şebeke elektriğini sürekli olarak olması gerektiği değerde tutar ( 220V – 50Hz ) Line Interactive Kesintisiz Güç Kaynakları piyasada özellikle voltaj regülasyonlu Kesintisiz Güç Kaynağı olarak bilinmektedir.

 

Online UPS Nedir?

Online Çift Çevrim Kesintisiz Güç Kaynaklarında şebekede enerji olsun veya olmasın yük sürekli olarak evirici üzerinden beslenir.

Şebekede enerji olduğu zaman hem aküler şarj edilir, hem de şebeke ile aynı frekansta çalışan evirici yardımı ile yük beslenir. Şebekede kesinti olması durumunda aküden aldığı enerjiyi ile yükü besler. Yükün bu şekilde beslenmesi sırasında şebekeden veya aküden besleniyor olması Kesintisiz Güç Kaynağının çıkış gerilim kalitesi ve sürekliliğini değiştirmemektedir. En yeni teknoloji olup en çok tercih edilen Kesintisiz Güç Kaynağı(UPS) modelidir.

Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS) kategorisindeki ürünlerimizi incelemek için Tıklayın.

 

 

Bize Soru Sorun
rajib raj

Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM