Telefon
Telegram
WhatsApp
İnstagram
Telefon Santrali

Telefon Santrali

Çobanoğlu Elektronik olarak firmamız, 25+ yıldır Telefon Santrali sektöründe Türkiye’nin önde gelen markaların (Telesis, Karel) yetkili satıcılığını ve yetkili servisliğini sürdürmektedir. Faaliyetlerimiz ilk gün ki titizlikle devam etmektedir. Telefon Santrali ile alakalı bütün taleplerinize çözüm sunuyoruz.

Telefon Santrali Nedir?

Telefon santrali, birden fazla telefonun tek bir merkeze bağlı olarak aralarında iletişim sürekliliğini sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir cihazdır. Gelen ve giden çağrıları otomatik olarak yönlendiren telekomünikasyon sistemlerine verilen isimdir.

Telefon ile iletişimin en önemli kısmını oluşturan santraller, ilk üretimi yapıldığında manuel olarak çalışıyordu. Arama yapan kişi önce operatöre bağlanıyordu ve aramak istediği numarayı söylüyordu. Operatör de arayan kişi ile aranan kişi arasında bağlantıyı manuel olarak gerçekleştiriyordu. Bu ilk manuel santrallerin yerine, günümüzde hat yönlendirmesini kendi kendine gerçekleştiren otomatik telefon santralları kullanılmaktadır.

Günümüzde telefon santralleri, genellikle şirket içi iletişimin sağlanmasında kullanılmaktadır. Şirket bünyesinde santrale bağlı telefonlar aralarında dahili telefon kodlarıyla ücretsiz iletişim sağlayabildikleri gibi dış hatlarla kolaylıkla görüşme yapabilmektedirler.

 

Telefon Santrallarının Çalışma Prensibi Nedir?

Günümüzde yaygın olarak kullanılan telefon santrallerinin özellikleri yer tasarrufu sağlar, güç tüketimi en az seviyededir, üretilmesi ve kullanımı kolay olup ekonomik ve hizmet ettiği kullanıcı sayısı maksimum düzeydedir. Telefon santralları hakkında teknik bilgi verecek olursak; telefon santralları genel olarak beş ana parçadan meydana gelmektedir;

  • Güç Devresi
  • Anakart
  • Dahili Abone Kartı
  • Dış Hat Kartı
  • Besleme Üniteleri (PSU)
  •  

telefon santralları, isteğe göre programlanmış mikro işlemciler tarafından yönetilmektedir.

Telefon santraline gelen elektrik akımı, öncelikle santralin güç ünitesine ulaşmaktadır. Güç devresi bu elektrik akımını tüm santrale göndermektedir. Ana karta ulaşan elektrik akımı işlemciye iletilmektedir. Telefon santralinin beyni konumundaki işlemci üzerinde santral ayarları, dahili numaralar gibi temel bilgiler bulunmaktadır.  İşlemci, soketlere bağlı olan telefonlara gerekli yönlendirmeyi yaparak çağrıyı gerçekleştirmektedir.

Telefon Santrali kategorisindeki ürünlerimizi incelemek için Tıklayın.

 

 

Bize Soru Sorun
rajib raj

Bizimle iletişime geçmek ve soru sormak için iletişim butonuna tıklayınız.

İLETİŞİM